Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Mexico

Mexico
DateAscendingChange
1518.01.27Diocese of Carolense was established (from Metropolitan Archdiocese of Sevilla and became suffragan of Sevilla)
1525.10.13Diocese of Carolense was suppressed (to establish Diocese of Tlaxcala)
1525.10.13Diocese of Tlaxcala was established (from the suppressed Diocese of Carolense and became suffragan of Sevilla)
1530.09.02Diocese of México was established (from Diocese of Tlaxcala and became suffragan of Sevilla)
1535.06.21Diocese of Antequera was established (from Diocese of Tlaxcala and became suffragan of Sevilla)
1536.08.11Diocese of Michoacán was established (from Diocese of México and became suffragan of Sevilla)
1539.03.19Diocese of Chiapas was established (from Diocese of Antequera and became suffragan of Sevilla)
1543.06.06Diocese of Puebla–Tlaxcala was established (from the suppressed Diocese of Tlaxcala and became suffragan of Sevilla)
1543.06.06Diocese of Tlaxcala was suppressed (to establish Diocese of Puebla–Tlaxcala)
1546.02.12Diocese of México was promoted as Metropolitan Archdiocese of México (with suffragan sees Antequera, Chiapas, Guatemala, Michoacán and Puebla–Tlaxcala)
1548.07.13Diocese of Nueva Galicia was established (from Diocese of Michoacán and became suffragan of México)
1560.05.10Diocese of Nueva Galicia was renamed as Diocese of Guadalajara
1561.11.19Diocese of Yucatán was restored (from Diocese of Puebla–Tlaxcala and became suffragan of México)
1620.09.28Diocese of Durango was established (from Diocese of Guadalajara and became suffragan of México)
1777.12.15Diocese of Linares was established (from Diocese of Michoacán and became suffragan of México)
1779.05.07Diocese of Sonora was established (from Diocese of Durango and became suffragan of México)
1854.08.31Diocese of San Luis Potosí was established (from Metropolitan Archdiocese of México, Diocese of Guadalajara and Diocese of Michoacán and became suffragan of México)
1861.08.13Apostolic Vicariate of Tamaulipas was established (from Diocese of Linares and became suffragan of México)
1863.01.26Diocese of Guadalajara was promoted as Metropolitan Archdiocese of Guadalajara (with suffragan sees Durango, Linares and Zacatecas and lost territory to establish Diocese of Zacatecas)
1863.01.26Diocese of León was established (from Diocese of Michoacán and became suffragan of Michoacán)
1863.01.26Diocese of Michoacán was promoted as Metropolitan Archdiocese of Michoacán (with suffragan sees León, Querétaro, San Luis Potosí and Zamora and lost territory to establish Diocese of León, Diocese of Querétaro and Diocese of Zamora)
1863.01.26Diocese of Querétaro was established (from Metropolitan Archdiocese of México and Diocese of Michoacán and became suffragan of Michoacán)
1863.01.26Diocese of Tulancingo was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
1863.01.26Diocese of Zacatecas was established (from Diocese of Guadalajara and Diocese of San Luis Potosí and became suffragan of Guadalajara)
1863.01.26Diocese of Zamora was established (from Diocese of Michoacán and became suffragan of Michoacán)
1863.03.16Diocese of Chilapa was established (from Metropolitan Archdiocese of México, Metropolitan Archdiocese of Michoacán and Diocese of Puebla–Tlaxcala and became suffragan of México)
1863.03.19Diocese of Veracruz–Jalapa was established (from Diocese of Puebla–Tlaxcala and became suffragan of México)
1863.09.22Diocese of Yucatán lost territory to Metropolitan Archdiocese of Guatemala
1870.03.12Apostolic Vicariate of Tamaulipas was promoted as Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas (gained territory from Metropolitan Archdiocese of México)
1870.03.12Metropolitan Archdiocese of México lost territory to Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas
1874.01.20Apostolic Vicariate of California Inferiore was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
1880.05.25Diocese of Tabasco was established (from Diocese of Yucatán and became suffragan of México)
1881.12.11Diocese of Colima was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and became suffragan of Guadalajara)
1883.05.24Diocese of Sinaloa was established (from Diocese of Sonora and became suffragan of Guadalajara)
1891.06.23Diocese of Antequera was promoted as Metropolitan Archdiocese of Antequera (with suffragan sees Chiapas, Tabasco, Tehuantepec and Yucatán and lost territory to establish Diocese of Tehuantepec)
1891.06.23Diocese of Chihuahua was established (from Diocese of Durango and became suffragan of Durango)
1891.06.23Diocese of Cuernavaca was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
1891.06.23Diocese of Durango was promoted as Metropolitan Archdiocese of Durango (with suffragan sees Chihuahua, Sinaloa, Sonora and California Inferiore and lost territory to establish Diocese of Chihuahua)
1891.06.23Diocese of Linares was promoted as Metropolitan Archdiocese of Linares (with suffragan sees Ciudad Victoria–Tamaulipas and Saltillo and lost territory to establish Diocese of Saltillo)
1891.06.23Diocese of Saltillo was established (from Diocese of Linares and became suffragan of Linares)
1891.06.23Diocese of Tehuantepec was established (from Diocese of Antequera and became suffragan of Antequera)
1891.06.23Diocese of Tepic was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and became suffragan of Guadalajara)
1895.03.24Diocese of Campeche was established (from Diocese of Yucatán, gained territory from Diocese of Tabasco and became suffragan of Antequera)
1895.03.24Diocese of Tabasco lost territory to Diocese of Campeche
1899.08.27Diocese of Aguascalientes was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and became suffragan of Guadalajara)
1902.04.25Diocese of Mixtecas was established (from Metropolitan Archdiocese of Antequera and Diocese of Puebla–Tlaxcala and without ecclesiastical province)
1903.08.11Diocese of Puebla–Tlaxcala was promoted as Metropolitan Archdiocese of Puebla de los Ángeles (with suffragan see Mixtecas)
1903.11.13Diocese of Mixtecas was renamed as Diocese of Huajuapan de León
1906.11.11Diocese of Yucatán was promoted as Metropolitan Archdiocese of Yucatán (with suffragan sees Campeche and Tabasco)
1913.07.26Diocese of Tacámbaro was established (from Metropolitan Archdiocese of Michoacán and Diocese of Zamora and became suffragan of Michoacán)
1922.06.09Metropolitan Archdiocese of Linares was renamed as Metropolitan Archdiocese of Monterrey
1922.11.24Diocese of Huejutla was established (from Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas, Diocese of San Luis Potosí and Diocese of Tulancingo and became suffragan of Puebla de los Ángeles)
1922.11.24Diocese of Papantla was established (from Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas and Diocese of Veracruz–Jalapa and became suffragan of México)
1924.11.22Metropolitan Archdiocese of Michoacán was renamed as Metropolitan Archdiocese of Morelia
1931.06.19Metropolitan Archdiocese of Puebla de los Ángeles lost territory to Diocese of Papantla
1950.05.06Mission sui juris of Tarahumara was established (from Diocese of Chihuahua and became suffragan of Durango)
1950.06.04Diocese of Toluca was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
1951.06.29Diocese of Veracruz–Jalapa was promoted as Metropolitan Archdiocese of Veracruz–Jalapa (with suffragan see Papantla)
1953.05.02Diocese of Tacámbaro lost territory to Diocese of Colima
1957.04.10Diocese of Ciudad Juárez was established (from Diocese of Chihuahua and became suffragan of Durango)
1957.04.13Apostolic Prefecture of La Paz was established (from Apostolic Vicariate of California Inferiore and became suffragan of Durango)
1957.06.19Diocese of Tapachula was established (from Diocese of Chiapas and became suffragan of Antequera)
1957.06.19Diocese of Torreón was established (from Diocese of Saltillo and became suffragan of Durango)
1957.07.13Apostolic Vicariate of California Inferiore was renamed as Apostolic Vicariate of Tijuana
1958.02.16Diocese of Matamoros was established (from Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas and became suffragan of Monterrey)
1958.02.25Diocese of Ciudad Victoria–Tamaulipas was renamed as Diocese of Tampico
1958.03.18Diocese of Acapulco was established (from Diocese of Chilapa and became suffragan of México)
1958.06.23Mission sui juris of Tarahumara was promoted as Apostolic Vicariate of Tarahumara
1958.11.22Diocese of Chihuahua was promoted as Metropolitan Archdiocese of Chihuahua (with suffragan sees Ciudad Juárez and Tarahumara)
1958.11.22Diocese of Mazatlán was established (from Metropolitan Archdiocese of Durango and Diocese of Sinaloa and became suffragan of Durango)
1959.02.16Diocese of Sinaloa was renamed as Diocese of Culiacán
1959.05.23Diocese of San Andrés Tuxtla was established (from Metropolitan Archdiocese of Veracruz–Jalapa and Diocese of Tehuantepec and became suffragan of Veracruz–Jalapa)
1959.05.23Diocese of Tlaxcala was restored (from Metropolitan Archdiocese of México and Metropolitan Archdiocese of Puebla de los Ángeles and became suffragan of Puebla de los Ángeles)
1959.06.20Diocese of Ciudad Obregón was established (from Diocese of Sonora and became suffragan of Chihuahua)
1959.09.01Diocese of Sonora was renamed as Diocese of Hermosillo
1960.04.30Diocese of Texcoco was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
1960.11.27Diocese of Ciudad Valles was established (from Diocese of Huejutla and Diocese of San Luis Potosí and became suffragan of Monterrey)
1961.01.28Diocese of Autlán was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and Diocese of Colima and became suffragan of Guadalajara)
1961.02.27Diocese of Tula was established (from Metropolitan Archdiocese of México and Diocese of Tulancingo and became suffragan of México)
1962.01.13Territorial Prelature of El Nayar was established (from Metropolitan Archdiocese of Durango, Diocese of Colima and Diocese of Zacatecas and became suffragan of Guadalajara)
1962.01.13Diocese of Tehuacán was established (from Metropolitan Archdiocese of Antequera and Metropolitan Archdiocese of Puebla de los Ángeles and became suffragan of Puebla de los Ángeles)
1962.04.30Diocese of Apatzingán was established (from Diocese of Colima and Diocese of Tacámbaro and became suffragan of Morelia)
1962.04.30Diocese of Linares was established (from Metropolitan Archdiocese of Monterrey and became suffragan of Monterrey)
1962.06.09Metropolitan Archdiocese of Veracruz–Jalapa was renamed as Metropolitan Archdiocese of Jalapa (lost territory to establish Diocese of Veracruz and gained suffragan sees Tuxpan and Veracruz)
1962.06.09Diocese of Tuxpan was established (from Diocese of Huejutla, Diocese of Papantla, Diocese of Tampico and Diocese of Tulancingo and became suffragan of Jalapa)
1962.06.09Diocese of Veracruz was established (from Metropolitan Archdiocese of Veracruz–Jalapa and Diocese of San Andrés Tuxtla and became suffragan of Jalapa)
1963.07.13Diocese of Hermosillo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Hermosillo (with suffragan sees Ciudad Obregón, Tijuana and La Paz)
1963.07.13Apostolic Vicariate of Tijuana was promoted as Diocese of Tijuana (became suffragan of Hermosillo)
1963.10.15Diocese of Ciudad Juárez lost territory to Metropolitan Archdiocese of Chihuahua
1964.01.13Diocese of Tlalnepantla was established (from Metropolitan Archdiocese of México and Diocese of Texcoco and became suffragan of México)
1964.10.27Diocese of Ciudad Altamirano was established (from Diocese of Acapulco, Diocese of Chilapa, Diocese of Tacámbaro and Diocese of Toluca and became suffragan of Morelia)
1964.10.27Diocese of Chiapas was renamed as Diocese of San Cristóbal de las Casas (lost territory to establish Diocese of Tuxtla Gutiérrez)
1964.10.27Diocese of Tuxtla Gutiérrez was established (from Diocese of Chiapas, Diocese of Tabasco and Diocese of Tapachula and became suffragan of Antequera)
1964.12.21Diocese of Ciudad Victoria was established (from Diocese of Matamoros and Diocese of Tampico and became suffragan of Monterrey)
1964.12.21Territorial Prelature of Mixes was established (from Diocese of Tehuantepec and became suffragan of Antequera)
1966.03.25Diocese of Mexicali was established (from Diocese of Tijuana and became suffragan of Hermosillo)
1966.04.25Territorial Prelature of Madera was established (from Metropolitan Archdiocese of Chihuahua, Diocese of Ciudad Juárez and Diocese of Ciudad Obregón and became suffragan of Chihuahua)
1968.06.10Territorial Prelature of El Salto was established (from Metropolitan Archdiocese of Durango and Diocese of Mazatlán and became suffragan of Durango)
1970.05.23Territorial Prelature of Chetumal was established (from Metropolitan Archdiocese of Yucatán and Diocese of Campeche and became suffragan of Yucatán)
1972.03.25Diocese of Ciudad Guzmán was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and Diocese of Colima and became suffragan of Guadalajara)
1972.03.25Diocese of San Juan de los Lagos was established (from Metropolitan Archdiocese of Guadalajara and became suffragan of Guadalajara)
1972.10.08Territorial Prelature of Huautla was established (from Metropolitan Archdiocese of Antequera and became suffragan of Antequera)
1973.10.13Diocese of Celaya was established (from Metropolitan Archdiocese of Morelia and Diocese of León and became suffragan of Morelia)
1976.03.01Apostolic Prefecture of La Paz was promoted as Apostolic Vicariate of La Paz
1977.04.13Territorial Prelature of Nuevo Casas Grandes was established (from Diocese of Ciudad Juárez and became suffragan of Chihuahua)
1979.01.08Diocese of Tuxtepec was established (from Territorial Prelature of Huautla and became suffragan of Antequera)
1979.02.05Diocese of Cuautitlán was established (from Diocese of Texcoco and Diocese of Tlalnepantla and became suffragan of México)
1979.02.05Diocese of Nezahualcóyotl was established (from Diocese of Texcoco and became suffragan of México)
1981.07.03Apostolic Exarchate of América Latina e México (Armenian Rite) was established
1982.10.07Territorial Prelature of Madera lost territory to Diocese of Ciudad Obregón
1983.02.10Diocese of Acapulco was promoted as Metropolitan Archdiocese of Acapulco (with suffragan sees Chilapa and Ciudad Altamirano)
1984.03.14Diocese of Coatzacoalcos was established (from Diocese of San Andrés Tuxtla and became suffragan of Jalapa)
1984.11.03Diocese of Atlacomulco was established (from Diocese of Cuautitlán and Diocese of Toluca and became suffragan of México)
1985.10.11Diocese of Ciudad Lázaro Cárdenas was established (from Diocese of Apatzingán and Diocese of Ciudad Altamirano and became suffragan of Morelia)
1988.02.27Diocese of Nuestra Señora del Paraíso en México (Greek-Melkite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1988.03.21Apostolic Vicariate of La Paz was promoted as Diocese of La Paz
1988.11.05Diocese of San Luis Potosí was promoted as Metropolitan Archdiocese of San Luis Potosí (with suffragan sees Celaya, Ciudad Valles, León and Querétaro)
1989.06.17Diocese of Tlalnepantla was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tlalnepantla (with suffragan sees Cuautitlán, Nezahualcóyotl and Texcoco)
1989.10.20Diocese of Chilapa was renamed as Diocese of Chilpancingo–Chilapa
1989.11.06Diocese of Nuevo Laredo was established (from Metropolitan Archdiocese of Monterrey and Diocese of Matamoros and became suffragan of Monterrey)
1992.01.04Diocese of Tlapa was established (from Diocese of Chilpancingo–Chilapa and became suffragan of Acapulco)
1992.05.11Diocese of Parral was established (from Metropolitan Archdiocese of Chihuahua and Apostolic Vicariate of Tarahumara and became suffragan of Chihuahua)
1993.12.20Apostolic Vicariate of Tarahumara was promoted as Diocese of Tarahumara
1995.06.28Diocese of Ecatepec was established (from Metropolitan Archdiocese of Tlalnepantla and Diocese of Texcoco and became suffragan of Tlalnepantla)
1995.11.06Diocese of Nuestra Señora de los Mártires del Líbano en México (Maronite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1995.11.17Metropolitan Archdiocese of Chihuahua lost territory to Diocese of Cuauhtémoc–Madera
1995.11.17Territorial Prelature of Madera was promoted as Diocese of Cuauhtémoc–Madera (gained territory from Metropolitan Archdiocese of Chihuahua)
1996.12.20Territorial Prelature of Chetumal was renamed as Territorial Prelature of Cancún–Chetumal
1997.05.28Diocese of Matehuala was established (from Metropolitan Archdiocese of San Luis Potosí and Diocese of Ciudad Valles and became suffragan of San Luis Potosí)
2000.04.15Diocese of Córdoba was established (from Metropolitan Archdiocese of Jalapa and became suffragan of Jalapa)
2000.04.15Diocese of Orizaba was established (from Metropolitan Archdiocese of Jalapa and became suffragan of Jalapa)
2000.06.03Territorial Prelature of Nuevo Casas Grandes was promoted as Diocese of Nuevo Casas Grandes
2003.01.08Diocese of Piedras Negras was established (from Diocese of Saltillo and became suffragan of Monterrey)
2003.07.08Diocese of Valle de Chalco was established (from Diocese of Nezahualcóyotl and became suffragan of Tlalnepantla)
2003.11.08Diocese of Puerto Escondido was established (from Metropolitan Archdiocese of Antequera and became suffragan of Antequera)
2004.01.03Diocese of Irapuato was established (from Metropolitan Archdiocese of Morelia and Diocese of León and became suffragan of San Luis Potosí)
2006.11.25Diocese of León was promoted as Metropolitan Archdiocese of León (with suffragan sees Celaya, Irapuato and Querétaro)
2006.11.25Diocese of Tijuana was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tijuana (with suffragan sees La Paz and Mexicali)
2006.11.25Diocese of Tulancingo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tulancingo (with suffragan sees Huejutla and Tula)
2006.11.25Diocese of Tuxtla Gutiérrez was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tuxtla Gutiérrez (with suffragan sees San Cristóbal de las Casas and Tapachula)
2007.01.27Diocese of Ensenada was established (from Metropolitan Archdiocese of Tijuana and Diocese of Mexicali and became suffragan of Tijuana)
2008.11.25Diocese of Gómez Palacio was established (from Metropolitan Archdiocese of Durango and became suffragan of Durango)
2008.12.03Diocese of Teotihuacan was established (from Diocese of Texcoco and became suffragan of Tlalnepantla)
2009.11.26Diocese of Tenancingo was established (from Diocese of Toluca and became suffragan of México)
2014.06.09Diocese of Izcalli was established (from Diocese of Cuautitlán and became suffragan of Tlalnepantla)
2015.03.19Diocese of Nogales was established (from Metropolitan Archdiocese of Hermosillo and became suffragan of Hermosillo)
2019.09.28Diocese of Azcapotzalco was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
2019.09.28Diocese of Iztapalapa was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
2019.09.28Diocese of Toluca was promoted as Metropolitan Archdiocese of Toluca (with suffragan sees Atlacomulco, Cuernavaca and Tenancingo)
2019.09.28Diocese of Xochimilco was established (from Metropolitan Archdiocese of México and became suffragan of México)
2020.02.15Territorial Prelature of Cancún–Chetumal was promoted as Diocese of Cancún–Chetumal

Last updated on 2024.01.29

© 2024 GCatholic.org

Up