Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Bolivia

Bolivia
DateAscendingChange
1552.06.27Diocese of La Plata was established (from Diocese of Cusco and became suffragan of Lima)
1605.07.04Diocese of La Paz was established (from Diocese of La Plata and became suffragan of Lima)
1605.07.05Diocese of Santa Cruz de la Sierra was established (from Diocese of La Plata and became suffragan of Lima)
1609.07.20Diocese of La Plata was promoted as Metropolitan Archdiocese of La Plata (with suffragan sees La Paz, Paraguay, Santa Cruz de la Sierra and Tucumán)
1847.06.25Diocese of Cochabamba was established (from Metropolitan Archdiocese of La Plata and Diocese of Santa Cruz de la Sierra and became suffragan of La Plata)
1917.12.01Apostolic Vicariate of El Beni was established (from Diocese of Santa Cruz de la Sierra)
1919.05.22Apostolic Vicariate of Chaco was established (from Diocese of Santa Cruz de la Sierra)
1924.11.11Diocese of Oruro was established (from Metropolitan Archdiocese of La Plata and became suffragan of Sucre)
1924.11.11Diocese of Potosí was established (from Metropolitan Archdiocese of La Plata and became suffragan of Sucre)
1924.11.11Metropolitan Archdiocese of La Plata was renamed as Metropolitan Archdiocese of Sucre (lost territory to establish Diocese of Oruro, Diocese of Potosí and Diocese of Tarija and gained suffragan sees Oruro, Potosí and Tarija)
1924.11.11Diocese of Tarija was established (from Metropolitan Archdiocese of La Plata and became suffragan of Sucre)
1930.01.27Apostolic Vicariate of Chiquitos was established (from Diocese of Santa Cruz de la Sierra)
1942.04.29Apostolic Vicariate of Pando was established (from Apostolic Vicariate of El Beni)
1942.09.01Apostolic Vicariate of Reyes was established (from Apostolic Vicariate of El Beni)
1943.06.18Diocese of La Paz was promoted as Metropolitan Archdiocese of La Paz
1949.12.25Territorial Prelature of Corocoro was established (from Metropolitan Archdiocese of La Paz and became suffragan of La Paz)
1951.02.08Apostolic Vicariate of Chaco was renamed as Apostolic Vicariate of Cuevo
1951.12.13Apostolic Vicariate of Ñuflo de Chávez was established (from Apostolic Vicariate of Chiquitos)
1958.11.07Territorial Prelature of Coroico was established (from Metropolitan Archdiocese of La Paz and became suffragan of La Paz)
1961.03.19Military Vicariate of Bolivia was established
1961.12.11Territorial Prelature of Aiquile was established (from Diocese of Cochabamba and became suffragan of Sucre)
1975.07.30Diocese of Cochabamba was promoted as Metropolitan Archdiocese of Cochabamba (with suffragan sees Oruro and Aiquile)
1975.07.30Diocese of Santa Cruz de la Sierra was promoted as Metropolitan Archdiocese of Santa Cruz de la Sierra
1983.07.28Territorial Prelature of Coroico was promoted as Diocese of Coroico
1986.07.21Military Vicariate of Bolivia was promoted as Military Ordinariate of Obispado Castrense de Bolivia
1994.06.25Diocese of El Alto was established (from Metropolitan Archdiocese of La Paz and became suffragan of La Paz)
1994.11.03Apostolic Vicariate of Chiquitos was promoted as Diocese of San Ignacio de Velasco (became suffragan of Santa Cruz de la Sierra)
2003.03.29Apostolic Vicariate of Cuevo was renamed as Apostolic Vicariate of Camiri

Last updated on 2024.04.30

© 2024 GCatholic.org

Up