Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Philippines

Philippines
DateAscendingChange
1565.04Abbacy nullius of Cebu was established
1579.02.06Diocese of Manila was established (from Metropolitan Archdiocese of México and Abbacy nullius of Cebu and became suffragan of México)
1595.08.14Abbacy nullius of Cebu was promoted as Diocese of Cebu (gained territory from Diocese of Manila and became suffragan of Manila)
1595.08.14Diocese of Manila was promoted as Metropolitan Archdiocese of Manila (with suffragan sees Cebu, Nueva Caceres and Nueva Segovia, lost territory to Diocese of Cebu and lost territory to establish Diocese of Nueva Caceres and Diocese of Nueva Segovia)
1595.08.14Diocese of Nueva Caceres was established (from Diocese of Manila and became suffragan of Manila)
1595.08.14Diocese of Nueva Segovia was established (from Diocese of Manila and became suffragan of Manila)
1865.05.27Diocese of Jaro was established (from Diocese of Cebu and became suffragan of Manila)
1910.04.10Diocese of Calbayog was established (from Diocese of Cebu and became suffragan of Manila)
1910.04.10Diocese of Lipa was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and Diocese of Nueva Caceres and became suffragan of Manila)
1910.04.10Apostolic Prefecture of Palawan was established (from Diocese of Jaro)
1910.04.10Diocese of Tuguegarao was established (from Diocese of Nueva Segovia and became suffragan of Manila)
1910.04.10Diocese of Zamboanga was established (from Diocese of Cebu and Diocese of Jaro and became suffragan of Manila)
1928.05.19Diocese of Lingayen was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and Diocese of Nueva Segovia and became suffragan of Manila)
1932.07.15Diocese of Bacolod was established (from Diocese of Cebu and Diocese of Jaro and became suffragan of Manila)
1932.07.15Apostolic Prefecture of Mountain Provinces was established (from Diocese of Nueva Segovia)
1933.01.20Diocese of Cagayan de Oro was established (from Diocese of Zamboanga and became suffragan of Manila)
1934.04.28Diocese of Cebu was promoted as Metropolitan Archdiocese of Cebu (with suffragan see Calbayog)
1936.07.02Apostolic Prefecture of Mindoro was established (from Diocese of Jaro and Diocese of Lipa)
1937.11.28Diocese of Palo was established (from Diocese of Calbayog and became suffragan of Manila)
1939.06.03Diocese of Surigao was established (from Diocese of Cagayan de Oro and became suffragan of Cebu)
1941.11.08Diocese of Tagbilaran was established (from Metropolitan Archdiocese of Cebu and became suffragan of Cebu)
1948.06.10Apostolic Prefecture of Mountain Provinces was promoted as Apostolic Vicariate of Mountain Provinces
1948.12.11Diocese of San Fernando was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
1949.12.17Territorial Prelature of Davao was established (from Diocese of Zamboanga and became suffragan of Cebu)
1950.03.28Diocese of Lucena was established (from Diocese of Lipa and became suffragan of Manila)
1950.04.25Territorial Prelature of Infanta was established (from Diocese of Lipa and became suffragan of Manila)
1950.08.11Territorial Prelature of Cotabato and Sulu was established (from Diocese of Zamboanga and became suffragan of Manila)
1950.11.30Territorial Prelature of Batanes and the Babuyan Islands was established (from Diocese of Tuguegarao and became suffragan of Manila)
1950.12.08Military Vicariate of Philippines was established
1951.01.27Diocese of Capiz was established (from Diocese of Jaro and became suffragan of Cebu)
1951.01.27Territorial Prelature of Ozamiz was established (from Diocese of Cagayan de Oro and Diocese of Zamboanga and became suffragan of Manila)
1951.06.29Diocese of Nueva Caceres was promoted as Metropolitan Archdiocese of Caceres (with suffragan sees Legazpi and Sorsogon and lost territory to establish Diocese of Legazpi and Diocese of Sorsogon)
1951.06.29Diocese of Cagayan de Oro was promoted as Metropolitan Archdiocese of Cagayan de Oro (with suffragan sees Surigao, Cotabato and Sulu, Davao and Ozamiz)
1951.06.29Diocese of Jaro was promoted as Metropolitan Archdiocese of Jaro (with suffragan see Bacolod)
1951.06.29Diocese of Legazpi was established (from Diocese of Nueva Caceres and became suffragan of Caceres)
1951.06.29Diocese of Nueva Segovia was promoted as Metropolitan Archdiocese of Nueva Segovia (with suffragan see Batanes and the Babuyan Islands)
1951.06.29Diocese of Sorsogon was established (from Diocese of Nueva Caceres and became suffragan of Caceres)
1951.07.12Apostolic Prefecture of Mindoro was promoted as Apostolic Vicariate of Calapan
1953.10.28Territorial Prelature of Cotabato and Sulu was renamed as Territorial Prelature of Cotabato (lost territory to establish Apostolic Prefecture of Sulu)
1953.10.28Apostolic Prefecture of Sulu was established (from Territorial Prelature of Cotabato and Sulu)
1954.02.11Diocese of Lingayen was renamed as Diocese of Lingayen–Dagupan
1955.04.05Diocese of Dumaguete was established (from Diocese of Bacolod and became suffragan of Cebu)
1955.06.12Territorial Prelature of Bangued was established (from Metropolitan Archdiocese of Nueva Segovia and became suffragan of Nueva Segovia)
1955.06.12Territorial Prelature of Iba was established (from Diocese of Lingayen–Dagupan and Diocese of San Fernando and became suffragan of Manila)
1955.07.03Apostolic Prefecture of Palawan was promoted as Apostolic Vicariate of Palawan
1958.05.19Diocese of Zamboanga was promoted as Metropolitan Archdiocese of Zamboanga
1958.07.12Apostolic Prefecture of Sulu was promoted as Apostolic Vicariate of Jolo
1960.10.22Diocese of Borongan was established (from Diocese of Calbayog and became suffragan of Cebu)
1960.12.17Territorial Prelature of Marbel was established (from Territorial Prelature of Cotabato and became suffragan of Cagayan de Oro)
1961.06.05Diocese of Laoag was established (from Metropolitan Archdiocese of Nueva Segovia and became suffragan of Nueva Segovia)
1961.11.25Diocese of Imus was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and Diocese of Lipa and became suffragan of Manila)
1961.11.25Diocese of Malolos was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
1962.01.13Territorial Prelature of Tagum was established (from Territorial Prelature of Davao and became suffragan of Cagayan de Oro)
1962.03.24Territorial Prelature of San Jose de Antique was established (from Metropolitan Archdiocese of Jaro and became suffragan of Jaro)
1963.02.16Diocese of Cabanatuan was established (from Diocese of Lingayen–Dagupan and Diocese of San Fernando and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1963.02.16Diocese of Lingayen–Dagupan was promoted as Metropolitan Archdiocese of Lingayen–Dagupan (with suffragan sees Cabanatuan and Tarlac and lost territory to establish Diocese of Cabanatuan and Diocese of Tarlac)
1963.02.16Diocese of Tarlac was established (from Diocese of Lingayen–Dagupan and Diocese of San Fernando and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1963.10.12Territorial Prelature of Isabela was established (from Metropolitan Archdiocese of Zamboanga and became suffragan of Zamboanga)
1966.07.11Territorial Prelature of Davao was promoted as Diocese of Davao
1966.11.07Territorial Prelature of Bayombong was established (from Diocese of Tuguegarao and became suffragan of Nueva Segovia)
1966.11.28Diocese of San Pablo was established (from Diocese of Lipa and became suffragan of Manila)
1967.03.20Diocese of Butuan was established (from Diocese of Surigao and became suffragan of Cagayan de Oro)
1967.07.31Diocese of Dipolog was established (from Metropolitan Archdiocese of Zamboanga and became suffragan of Zamboanga)
1968.03.23Diocese of Maasin was established (from Diocese of Palo and became suffragan of Cebu)
1968.03.23Diocese of Masbate was established (from Diocese of Sorsogon and became suffragan of Caceres)
1969.04.25Territorial Prelature of Malaybalay was established (from Metropolitan Archdiocese of Cagayan de Oro and became suffragan of Cagayan de Oro)
1970.01.19Diocese of San Fernando de La Union was established (from Metropolitan Archdiocese of Nueva Segovia and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1970.01.31Diocese of Ilagan was established (from Diocese of Tuguegarao and Territorial Prelature of Infanta and became suffragan of Nueva Segovia)
1970.06.29Diocese of Davao was promoted as Metropolitan Archdiocese of Davao (with suffragan sees Cotabato, Marbel and Tagum)
1971.02.17Territorial Prelature of Iligan was established (from Territorial Prelature of Ozamiz and became suffragan of Cagayan de Oro)
1971.02.17Territorial Prelature of Ozamiz was promoted as Diocese of Ozamiz (lost territory to establish Territorial Prelature of Iligan and became suffragan of Zamboanga)
1971.11.12Diocese of Pagadian was established (from Metropolitan Archdiocese of Zamboanga and became suffragan of Zamboanga)
1972.06.20Diocese of Lipa was promoted as Metropolitan Archdiocese of Lipa (with suffragan sees Lucena and Infanta)
1974.05.27Diocese of Daet was established (from Metropolitan Archdiocese of Caceres and became suffragan of Caceres)
1974.05.27Diocese of Virac was established (from Diocese of Legazpi and became suffragan of Caceres)
1974.09.21Diocese of Tuguegarao was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tuguegarao (with suffragan sees Ilagan, Batanes and the Babuyan Islands and Bayombong)
1974.12.05Diocese of Catarman was established (from Diocese of Borongan and Diocese of Calbayog and became suffragan of Cebu)
1974.12.19Diocese of Romblon was established (from Diocese of Capiz and Apostolic Vicariate of Calapan and became suffragan of Jaro)
1975.03.17Diocese of Balanga was established (from Diocese of San Fernando and became suffragan of San Fernando)
1975.03.17Diocese of San Fernando was promoted as Metropolitan Archdiocese of San Fernando (with suffragan sees Balanga, Tarlac and Iba and lost territory to establish Diocese of Balanga)
1976.01.17Diocese of Capiz was promoted as Metropolitan Archdiocese of Capiz (with suffragan sees Kalibo and Romblon and lost territory to establish Diocese of Kalibo)
1976.01.17Diocese of Kalibo was established (from Diocese of Capiz and became suffragan of Capiz)
1976.06.12Territorial Prelature of Cotabato was promoted as Diocese of Cotabato (lost territory to establish Territorial Prelature of Kidapawan)
1976.06.12Territorial Prelature of Kidapawan was established (from Territorial Prelature of Cotabato and became suffragan of Davao)
1976.11.20Territorial Prelature of Marawi was established (from Territorial Prelature of Iligan and became suffragan of Cagayan de Oro)
1977.04.02Diocese of Boac was established (from Diocese of Lucena and became suffragan of Lipa)
1978.12.09Diocese of Tandag was established (from Diocese of Surigao and became suffragan of Cagayan de Oro)
1979.11.05Diocese of Cotabato was promoted as Metropolitan Archdiocese of Cotabato (with suffragan sees Kidapawan and Marbel)
1979.11.05Diocese of Digos was established (from Metropolitan Archdiocese of Davao and became suffragan of Davao)
1979.12.24Territorial Prelature of Ipil was established (from Metropolitan Archdiocese of Zamboanga and became suffragan of Zamboanga)
1980.10.11Territorial Prelature of Tagum was promoted as Diocese of Tagum
1982.11.15Territorial Prelature of Bangued was promoted as Diocese of Bangued
1982.11.15Territorial Prelature of Bayombong was promoted as Diocese of Bayombong
1982.11.15Territorial Prelature of Iba was promoted as Diocese of Iba
1982.11.15Territorial Prelature of Iligan was promoted as Diocese of Iligan
1982.11.15Territorial Prelature of Kidapawan was promoted as Diocese of Kidapawan
1982.11.15Territorial Prelature of Malaybalay was promoted as Diocese of Malaybalay
1982.11.15Territorial Prelature of Marbel was promoted as Diocese of Marbel
1982.11.15Diocese of Palo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Palo (with suffragan sees Borongan, Calbayog and Catarman)
1982.11.15Territorial Prelature of San Jose de Antique was promoted as Diocese of San Jose de Antique
1983.01.24Diocese of Ozamiz was promoted as Metropolitan Archdiocese of Ozamiz (with suffragan sees Dipolog, Iligan, Pagadian and Marawi)
1983.01.27Apostolic Vicariate of San Jose in Mindoro was established (from Apostolic Vicariate of Calapan)
1983.02.24Diocese of Antipolo was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
1984.02.16Diocese of Mati was established (from Diocese of Tagum and became suffragan of Davao)
1984.02.16Diocese of San Jose de Nueva Ecija was established (from Diocese of Cabanatuan and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1984.04.09Diocese of Gumaca was established (from Diocese of Lucena and became suffragan of Lipa)
1985.01.12Diocese of Alaminos was established (from Metropolitan Archdiocese of Lingayen–Dagupan and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1985.01.12Diocese of Urdaneta was established (from Metropolitan Archdiocese of Lingayen–Dagupan and became suffragan of Lingayen–Dagupan)
1986.01.09Diocese of Talibon was established (from Diocese of Tagbilaran and became suffragan of Cebu)
1986.07.21Military Vicariate of Philippines was promoted as Military Ordinariate of Military Ordinariate of the Philippines
1987.03.30Diocese of Kabankalan was established (from Diocese of Bacolod and became suffragan of Jaro)
1987.03.30Diocese of San Carlos was established (from Diocese of Bacolod and Diocese of Dumaguete and became suffragan of Jaro)
1988.11.29Diocese of Naval was established (from Metropolitan Archdiocese of Palo and became suffragan of Palo)
1989.12.09Territorial Prelature of Libmanan was established (from Metropolitan Archdiocese of Caceres and became suffragan of Caceres)
1991Diocese of Gumaca lost territory to Diocese of Daet
1992.07.06Apostolic Vicariate of Mountain Provinces was renamed as Apostolic Vicariate of Baguio (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Bontoc–Lagawe and Apostolic Vicariate of Tabuk)
1992.07.06Apostolic Vicariate of Bontoc–Lagawe was established (from Apostolic Vicariate of Mountain Provinces)
1992.07.06Apostolic Vicariate of Tabuk was established (from Apostolic Vicariate of Mountain Provinces)
1995.01.01Territorial Prelature of Ipil lost territory to Diocese of Pagadian
2000Military Ordinariate of Military Ordinariate of the Philippines lost territory to Metropolitan Archdiocese of Manila
2002.02.06Territorial Prelature of Batanes and the Babuyan Islands was renamed as Territorial Prelature of Batanes (lost territory to Metropolitan Archdiocese of Tuguegarao)
2002.03.27Apostolic Vicariate of Palawan was renamed as Apostolic Vicariate of Puerto Princesa (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Taytay)
2002.03.27Apostolic Vicariate of Taytay was established (from Apostolic Vicariate of Palawan)
2002.12.07Diocese of Novaliches was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
2002.12.07Diocese of Parañaque was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
2003.06.28Diocese of Cubao was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
2003.06.28Diocese of Kalookan was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and became suffragan of Manila)
2003.06.28Diocese of Pasig was established (from Metropolitan Archdiocese of Manila and Diocese of Antipolo and became suffragan of Manila)
2004.06.24Apostolic Vicariate of Baguio was promoted as Diocese of Baguio (became suffragan of Nueva Segovia)
2009.03.25Territorial Prelature of Libmanan was promoted as Diocese of Libmanan
2010.05.01Territorial Prelature of Ipil was promoted as Diocese of Ipil

Last updated on 2024.02.27

© 2024 GCatholic.org

Up