Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Iran

Iran
DateAscendingChange
1318.04.01Metropolitan Archdiocese of Soltania was established
1450Metropolitan Archdiocese of Soltania was suppressed
1629.10.12Diocese of Isfahan was established (without ecclesiastical province)
1709Diocese of Salmas (Chaldean Rite) was established
1850.04.30Diocese of Ispahan (Armenian Rite) was established (became suffragan of Cilicia)
1853Metropolitan Archdiocese of Sehna (Chaldean Rite) was established (from Metropolitan Archdiocese of Kirkuk)
1890.09.04Metropolitan Archdiocese of Urmyā (Chaldean Rite) was established (with suffragan see Salmas)
1910.09.11Diocese of Isfahan was promoted as Archdiocese of Isfahan
1926Titular Episcopal See of Soltania was suppressed
1966.01.03Archdiocese of Ahvaz (Chaldean Rite) was established (from Metropolitan Archdiocese of Sehna and without ecclesiastical province)
1970Titular Metropolitan See of Rew-Ardashir (Chaldean Rite) was established
1971.03.16Metropolitan Archdiocese of Sehna (Chaldean Rite) was renamed as Metropolitan Archdiocese of Tehran
2021.01.08Archdiocese of Isfahan was renamed as Archdiocese of Tehran–Isfahan

Last updated on 2024.04.30

© 2024 GCatholic.org

Up