Bishops of Togo

by Liturgical Precedence

Togo
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Togo (10)
2007.08.15 (2007.06.08)Archbishop Denis Komivi Amuzu-Dzakpah (80)Archbishop Denis Komivi Amuzu-Dzakpah (80), Metropolitan Archbishop emeritus of Lomé (Togo) and former Vice-President of Episcopal Conference of Togo
2008.03.09 (2019.11.23)Archbishop Nicodème Anani Barrigah-Bénissan (61)Archbishop Nicodème Anani Barrigah-Bénissan (61), Metropolitan Archbishop of Lomé (Togo)
1991.04.13Bishop Jacques Tukumbé Nyimbusède Anyilunda (77)Bishop Jacques Tukumbé Nyimbusède Anyilunda (77), Bishop emeritus of Dapaong (Togo)
2001.09.29Bishop Benoît Comlan Messan Alowonou (75)Bishop Benoît Comlan Messan Alowonou (75), Bishop of Kpalimé (Togo) and President of Episcopal Conference of Togo
2008.02.02Bishop Isaac Jogues Kodjo Agbémenya Gaglo (65)Bishop Isaac Jogues Kodjo Agbémenya Gaglo (65), Bishop of Aného (Togo)
2008.07.26Bishop Jacques Danka Longa (62)Bishop Jacques Danka Longa (62), Bishop of Kara (Togo) and Vice-President of Episcopal Conference of Togo
2016.03.05Bishop Célestin-Marie Bawilima Gaoua (67)Bishop Célestin-Marie Bawilima Gaoua (67), Bishop of Sokodé (Togo)
2017.02.04Bishop Dominique Banlène Guigbile (61)Bishop Dominique Banlène Guigbile (61), Bishop of Dapaong (Togo)
2018.04.07Bishop Simon T. Faddoul (66)Bishop Simon T. Faddoul (66), Bishop of Annunciation of Ibadan of the Maronites (Nigeria) and Apostolic Visitator in Southern Africa of the Maronites
2023.01.07Bishop Moïse Touho (60)Bishop Moïse Touho (60), Bishop of Atakpamé (Togo)

Last updated on 2024.05.19

© 2024 GCatholic.org

Up