Bishops of Chad

by Liturgical Precedence

Chad
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Chad (13)
1982.01.06 (1981.05.23)Archbishop Charles Louis Joseph Vandame, S.J. (95)Archbishop Charles Louis Joseph Vandame, S.J. (95), Metropolitan Archbishop emeritus of N’Djaména (Chad)
1992.02.02 (2016.08.20)Archbishop Goetbé Edmond Djitangar (71)Archbishop Goetbé Edmond Djitangar (71), Metropolitan Archbishop of N’Djaména (Chad), President of Episcopal Conference of Chad and President of Association of Episcopal Conferences of the Central Africa Region
1977.05.01Bishop Jean-Claude Bouchard, O.M.I. (83)Bishop Jean-Claude Bouchard, O.M.I. (83), Bishop emeritus of Pala (Chad)
1999.02.14Bishop Miguel Ángel Sebastián Martínez, M.C.C.J. (73)Bishop Miguel Ángel Sebastián Martínez, M.C.C.J. (73), Bishop of Sarh (Chad)
1999.02.14Bishop Rosario Pio Ramolo, O.F.M. Cap. (71)Bishop Rosario Pio Ramolo, O.F.M. Cap. (71), Bishop of Goré (Chad)
2004.09.12Bishop Joachim Kouraleyo Tarounga (65)Bishop Joachim Kouraleyo Tarounga (65), Bishop of Moundou (Chad) and Vice-President of Episcopal Conference of Chad
2009.11.29Bishop Henri Coudray, S.J. (81)Bishop Henri Coudray, S.J. (81), Titular Bishop of Silli and Vicar Apostolic emeritus of Mongo (Chad)
2017.02.18Bishop Martin Waïngue Bani (61)Bishop Martin Waïngue Bani (61), Bishop of Doba (Chad)
2018.04.07Bishop Simon T. Faddoul (66)Bishop Simon T. Faddoul (66), Bishop of Annunciation of Ibadan of the Maronites (Nigeria) and Apostolic Visitator in Southern Africa of the Maronites
2020.02.23Bishop Nicolas Nadji Bab (54)Bishop Nicolas Nadji Bab (54), Bishop of Laï (Chad)
2021.02.27Bishop Philippe Abbo Chen, N.D.V. (61)Bishop Philippe Abbo Chen, N.D.V. (61), Vicar Apostolic of Mongo (Chad)
2021.10.02Bishop Dominique Tinoudji (50)Bishop Dominique Tinoudji (50), Bishop of Pala (Chad)
2023.11.11Bishop Samuel Mbairabé Tibingar (51)Bishop Samuel Mbairabé Tibingar (51), Bishop of Koumra (Chad)

Last updated on 2024.04.05

© 2024 GCatholic.org

Up