Bishops of Norway

by Liturgical Precedence

Norway
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Norway (6)
1975.12.07Bishop Gerhard Schwenzer, SS.CC. (85)Bishop Gerhard Schwenzer, SS.CC. (85), Bishop emeritus of Oslo (Norway)
2001.02.03Bishop Petro Kryk (79)Bishop Petro Kryk (Piotr) (79), Titular Bishop of Castra Martis and Apostolic Exarch emeritus of Germany and Scandinavia of the Ukrainians (Germany)
2005.10.22Bishop Bernt Ivar Eidsvig, C.R.S.A. (70)Bishop Bernt Ivar Eidsvig, C.R.S.A. (70), Bishop of Oslo (Norway)
2006.02.15Bishop Bohdan Dzyurakh, C.SS.R. (57)Bishop Bohdan Dzyurakh, C.SS.R. (57), Apostolic Exarch of Germany and Scandinavia of the Ukrainians (Germany) and Titular Bishop of Vagada
2009.03.28Bishop Berislav Grgić (64)Bishop Berislav Grgić (64), Bishop-Prelate emeritus of Tromsø (Norway)
2020.10.03Bishop Erik Varden, O.C.S.O. (50)Bishop Erik Varden, O.C.S.O. (50), Bishop-Prelate of Trondheim (Norway) and Apostolic Administrator of Tromsø (Norway)

Last updated on 2024.06.09

© 2024 GCatholic.org

Up