Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Togo

Togo
DateAscendingChange
1892.04.12Apostolic Prefecture of Togo was established (from Apostolic Prefecture of Dahomey)
1914.03.16Apostolic Prefecture of Togo was promoted as Apostolic Vicariate of Togo
1937.05.18Apostolic Prefecture of Sokodé was established (from Apostolic Vicariate of Togo)
1938.06.14Apostolic Vicariate of Togo was renamed as Apostolic Vicariate of Lomé
1955.09.14Apostolic Vicariate of Lomé was promoted as Metropolitan Archdiocese of Lomé (with suffragan see Sokodé)
1955.09.14Apostolic Prefecture of Sokodé was promoted as Diocese of Sokodé (became suffragan of Lomé)
1960.03.01Apostolic Prefecture of Dapango was established (from Diocese of Sokodé)
1964.09.29Diocese of Atakpamé was established (from Metropolitan Archdiocese of Lomé and became suffragan of Lomé)
1965.07.06Apostolic Prefecture of Dapango was promoted as Diocese of Dapango (became suffragan of Lomé)
1990.12.03Diocese of Dapango was renamed as Diocese of Dapaong
1994.07.01Diocese of Aného was established (from Metropolitan Archdiocese of Lomé and became suffragan of Lomé)
1994.07.01Diocese of Kara was established (from Diocese of Sokodé and became suffragan of Lomé)
1994.07.01Diocese of Kpalimé was established (from Metropolitan Archdiocese of Lomé and became suffragan of Lomé)
2014.01.13Apostolic Exarchate of Western and Central Africa (Maronite Rite) was established
2018.02.28Apostolic Exarchate of Western and Central Africa (Maronite Rite) was promoted as Diocese of Annunciation of Ibadan (without ecclesiastical province)

Last updated on 2024.04.30

© 2024 GCatholic.org

Up