Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Japan

Japan
DateAscendingChange
1588.02.19Diocese of Funai 府内 was established (from Diocese of Macau 澳門 and became suffragan of Goa)
1660Diocese of Funai 府内 was suppressed
1846.05.01Apostolic Vicariate of Japan 日本 was established (from Apostolic Vicariate of Korea 조선)
1876.05.22Apostolic Vicariate of Japan 日本 was suppressed (to establish Apostolic Vicariate of Northern Japan 日本北緯 and Apostolic Vicariate of Southern Japan 日本南緯)
1876.05.22Apostolic Vicariate of Northern Japan 日本北緯 was established (from the suppressed Apostolic Vicariate of Japan 日本)
1876.05.22Apostolic Vicariate of Southern Japan 日本南緯 was established (from the suppressed Apostolic Vicariate of Japan 日本)
1888.03.20Apostolic Vicariate of Central Japan 日本中部 was established (from Apostolic Vicariate of Southern Japan 日本南緯)
1891.04.17Apostolic Prefecture of Hakodate 函館 was established (from Apostolic Vicariate of Northern Japan 日本北緯)
1891.06.15Apostolic Prefecture of Hakodate 函館 was promoted as Diocese of Hakodate 函館 (became suffragan of Tokyo 東京)
1891.06.15Apostolic Vicariate of Southern Japan 日本南緯 was promoted as Diocese of Nagasaki 長崎 (became suffragan of Tokyo 東京)
1891.06.15Apostolic Vicariate of Central Japan 日本中部 was promoted as Diocese of Osaka 大阪 (became suffragan of Tokyo 東京)
1891.06.15Apostolic Vicariate of Northern Japan 日本北緯 was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tokyo 東京 (with suffragan sees Hakodate 函館, Nagasaki 長崎 and Osaka 大阪)
1904.01.27Apostolic Prefecture of Shikoku 四国 was established (from Diocese of Osaka 大阪 and became suffragan of Tokyo 東京)
1912.08.13Apostolic Prefecture of Niigata 新潟 was established (from Metropolitan Archdiocese of Tokyo 東京, Diocese of Hakodate 函館 and Diocese of Osaka 大阪 and became suffragan of Tokyo 東京)
1915.02.12Apostolic Prefecture of Sapporo 札幌 was established (from Diocese of Hakodate 函館 and became suffragan of Tokyo 東京)
1922.02.18Apostolic Prefecture of Nagoya 名古屋 was established (from Metropolitan Archdiocese of Tokyo 東京 and Apostolic Prefecture of Niigata 新潟 and became suffragan of Tokyo 東京)
1923.05.04Apostolic Vicariate of Hiroshima 広島 was established (from Diocese of Osaka 大阪 and became suffragan of Tokyo 東京)
1927.03.18Apostolic Prefecture of Kagoshima 鹿児島 was established (from Diocese of Nagasaki 長崎 and became suffragan of Tokyo 東京)
1927.07.16Diocese of Fukuoka 福岡 was established (from Diocese of Nagasaki 長崎 and became suffragan of Tokyo 東京)
1928.03.27Mission sui juris of Miyazaki 宮崎 was restored (from Apostolic Prefecture of Kagoshima 鹿児島 and became suffragan of Tokyo 東京)
1929.03.30Apostolic Prefecture of Sapporo 札幌 was promoted as Apostolic Vicariate of Sapporo 札幌
1935.01.28Mission sui juris of Miyazaki 宮崎 was promoted as Apostolic Prefecture of Miyazaki 宮崎
1936.03.09Diocese of Hakodate 函館 was renamed as Diocese of Sendai 仙台
1937.06.17Apostolic Prefecture of Kyoto 京都 was established (from Diocese of Osaka 大阪 and became suffragan of Tokyo 東京)
1937.11.09Diocese of Yokohama 横浜 was restored (from Metropolitan Archdiocese of Tokyo 東京 and became suffragan of Tokyo 東京)
1939.01.04Apostolic Prefecture of Urawa 浦和 was established (from Diocese of Yokohama 横浜 and became suffragan of Tokyo 東京)
1947.01.13Apostolic Administration of Okinawa and the Southern Islands 琉球列島 was established (from Apostolic Prefecture of Kagoshima 鹿児島 and became suffragan of Tokyo 東京)
1951.07.12Apostolic Prefecture of Kyoto 京都 was promoted as Diocese of Kyoto 京都
1952.02.28Apostolic Administration of Okinawa and the Southern Islands 琉球列島 lost territory to Apostolic Prefecture of Kagoshima 鹿児島
1952.12.11Apostolic Vicariate of Sapporo 札幌 was promoted as Diocese of Sapporo 札幌 (gained territory from Diocese of Sendai 仙台)
1952.12.11Diocese of Sendai 仙台 lost territory to Diocese of Sapporo 札幌
1955.02.25Apostolic Prefecture of Kagoshima 鹿児島 was promoted as Diocese of Kagoshima 鹿児島
1957.12.16Apostolic Prefecture of Urawa 浦和 was promoted as Diocese of Urawa 浦和
1959.05.04Diocese of Nagasaki 長崎 was promoted as Metropolitan Archdiocese of Nagasaki 長崎 (with suffragan sees Fukuoka 福岡, Kagoshima 鹿児島, Miyazaki 宮崎 and Okinawa and the Southern Islands 琉球列島)
1959.06.30Apostolic Vicariate of Hiroshima 広島 was promoted as Diocese of Hiroshima 広島
1961.12.22Apostolic Prefecture of Miyazaki 宮崎 was promoted as Diocese of Oita 大分
1962.04.16Apostolic Prefecture of Nagoya 名古屋 was promoted as Diocese of Nagoya 名古屋
1962.04.16Apostolic Prefecture of Niigata 新潟 was promoted as Diocese of Niigata 新潟
1963.09.13Apostolic Prefecture of Shikoku 四国 was promoted as Diocese of Takamatsu 高松
1969.06.24Diocese of Osaka 大阪 was promoted as Metropolitan Archdiocese of Osaka 大阪 (with suffragan sees Hiroshima 広島, Kyoto 京都, Nagoya 名古屋 and Takamatsu 高松)
1972.12.18Apostolic Administration of Okinawa and the Southern Islands 琉球列島 was promoted as Diocese of Naha 那覇
2003.03.31Diocese of Urawa 浦和 was renamed as Diocese of Saitama さいたま
2012.06.15Personal Ordinariate of Our Lady of the Southern Cross (Anglican Rite) was established
2023.08.15Metropolitan Archdiocese of Osaka 大阪 was renamed as Metropolitan Archdiocese of Osaka–Takamatsu 大阪高松 (gained territory from the suppressed Diocese of Takamatsu 高松 and lost suffragan see Takamatsu 高松)
2023.08.15Diocese of Takamatsu 高松 was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Osaka–Takamatsu 大阪高松)

Last updated on 2024.02.27

© 2024 GCatholic.org

Up