Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Dominican Republic

Dominican Republic
DateAscendingChange
1504.11.15Diocese of Bayuna was established (from Metropolitan Archdiocese of Sevilla and became suffragan of Hyaguata)
1504.11.15Metropolitan Archdiocese of Hyaguata was established (from Metropolitan Archdiocese of Sevilla and with suffragan sees Bayuna and Magua)
1504.11.15Diocese of Magua was established (from Metropolitan Archdiocese of Sevilla and became suffragan of Hyaguata)
1511.08.08Diocese of Bayuna was suppressed (to establish Diocese of Concepción de la Vega)
1511.08.08Diocese of Concepción de la Vega was established (from the suppressed Metropolitan Archdiocese of Hyaguata, Diocese of Bayuna and Diocese of Magua and became suffragan of Sevilla)
1511.08.08Metropolitan Archdiocese of Hyaguata was suppressed (to establish Diocese of Concepción de la Vega and Diocese of Santo Domingo)
1511.08.08Diocese of Magua was suppressed (to establish Diocese of Concepción de la Vega and Diocese of Santo Domingo)
1511.08.08Diocese of Santo Domingo was established (from the suppressed Metropolitan Archdiocese of Hyaguata and Diocese of Magua and became suffragan of Sevilla)
1519Diocese of Santo Domingo lost territory to Diocese of Puerto Rico
1546.02.12Diocese of Santo Domingo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo (with suffragan sees Cartagena, Concepción de la Vega, Coro, Puerto Rico, Santa Marta, Santiago, Trujillo and Jamaica)
1606Diocese of Concepción de la Vega was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo)
1953.09.25Diocese of La Vega was restored (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and became suffragan of Santo Domingo)
1953.09.25Territorial Prelature of San Juan de la Maguana was established (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and became suffragan of Santo Domingo)
1953.09.25Diocese of Santiago de los Caballeros was established (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and became suffragan of Santo Domingo)
1958.01.23Military Vicariate of Dominican Republic was established
1959.04.01Diocese of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey was established (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and became suffragan of Santo Domingo)
1969.11.19Territorial Prelature of San Juan de la Maguana was promoted as Diocese of San Juan de la Maguana
1976.04.24Diocese of Barahona was established (from Diocese of San Juan de la Maguana and became suffragan of Santo Domingo)
1978.01.16Diocese of Mao–Monte Cristi was established (from Diocese of Santiago de los Caballeros)
1978.01.16Diocese of San Francisco de Macorís was established (from Diocese of La Vega and Diocese of Santiago de los Caballeros)
1978.01.16Diocese of Santiago de los Caballeros lost territory to Diocese of La Vega
1986.07.21Military Vicariate of Dominican Republic was promoted as Military Ordinariate of Military Ordinariate of Dominican Republic
1986.11.08Diocese of Baní was established (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and became suffragan of Santo Domingo)
1994.02.14Diocese of Santiago de los Caballeros was promoted as Metropolitan Archdiocese of Santiago de los Caballeros (with suffragan sees La Vega, Mao–Monte Cristi and San Francisco de Macorís)
1996.12.16Diocese of Puerto Plata was established (from Metropolitan Archdiocese of Santiago de los Caballeros and became suffragan of Santiago de los Caballeros)
1997.02.01Diocese of San Pedro de Macorís was established (from Metropolitan Archdiocese of Santo Domingo and Diocese of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey and became suffragan of Santo Domingo)

Last updated on 2024.01.29

© 2024 GCatholic.org

Up