Apostolic Administration of

Uzbekistan

Uzbekistan Uzbekistan

Map

Continent: Central and Southwest Asia

Rite: Roman (Latin)

Type: Apostolic Administration Apostolic Administration

Name: Uzbekistan / Usbekistanian(us) (Latin)

Immediately subject to the Holy See

Depends on: Dicastery for Evangelisation

Celebrations

Patron Saint: Saint John Paul II

Liturgical Calendar (Universal) 📅

History

Present Prelates

Apostolic Administrator (2005.04.01 – ...):Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv. (68)Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv. (68)

Titular Bishop of Nara

Vice-President of Bishops’ Conference of Central Asia

Ordinaries

Apostolic Administrators of Uzbekistan (Roman Rite)

Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv. (68)Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv. (68)
(2005.04.01 – ...)

Apostolic Administrator of Uzbekistan (Uzbekistan)
Titular Bishop of Nara
Vice-President of Bishops’ Conference of Central Asia

Ut faciam voluntatem tuam

Born:1955.05.30 (Daszew, Ukraine)
Ordained Priest:1996.06.22
Consecrated Bishop:2005.05.14

Titular Bishop of Nara (2005.04.01 – ...)

Apostolic Administrator of Uzbekistan (Uzbekistan) (2005.04.01 – ...)

Vice-President of Bishops’ Conference of Central Asia (2022.04.29 – ...)

Ecclesiastical Superiors of Uzbekistan (Roman Rite)

Fr. Krzysztof Kukulka, O.F.M. Conv.
(1997.09.29 – 2005.04.01)

Born:1959.01.20 (Poland)
Ordained Priest:1985.06.01

Ecclesiastical Superior of Uzbekistan (Uzbekistan) (1997.09.29 – 2005.04.01)

Special Churches

Churches by City (5)

Turkmenistan (↙), Atyrau (↖), Most Holy Trinity in Almaty (↑), Kyrgyzstan (→), Tajikistan (↘), Afghanistan (↓)

Statistics (2022.12.31)

Area: 447,400 km²

Population: 4,058 Catholics (0.0% of 35,491,400 total)

Pastoral Centres: 5 parishes, 2 missions

Personnel: 8 priests (2 diocesan, 6 religious), 26 religious (11 brothers, 15 sisters), 3 seminarians

Population

Pastoral Centres

Priests

Religious

Seminarians

Last updated on 2024.05.29

© 2024 GCatholic.org

Up