Mission sui juris of

Tajikistan

Tajikistan Tajikistan

Map

Continent: Central and Southwest Asia

Rite: Roman (Latin)

Type: Mission sui juris Independent Mission

Name: Tajikistan / Tadzikistanian(us) (Latin)

Immediately subject to the Holy See

Depends on: Dicastery for Evangelisation

Celebrations

Liturgical Calendar (Universal) 📅

History

Present Prelates

Ecclesiastical Superior (2013.09.19 – ...):Fr. Pedro Ramiro López, I.V.E. (45)Fr. Pedro Ramiro López, I.V.E. (45)

Ordinaries

Ecclesiastical Superiors of Tajikistan (Roman Rite)

Fr. Pedro Ramiro López, I.V.E. (45)Fr. Pedro Ramiro López, I.V.E. (45)
(2013.09.19 – ...)

Ecclesiastical Superior of Tajikistan (Tajikistan)

Born:1978.09.12 (San Rafael, Argentina)
Ordained Priest:2003.08.29

Ecclesiastical Superior of Tajikistan (Tajikistan) (2013.09.19 – ...)

Fr. Carlos Antonio Ávila Mártinez, O.P.
(1997.09.29 – 2013.09.19)

Born:1964.08.12 (Comodoro Rivadavia, Argentina)
Ordained Priest:1990.12.08

Ecclesiastical Superior of Tajikistan (Tajikistan) (1997.09.29 – 2013.09.19)

Formerly religious of Institute of the Incarnate Word.

Special Churches

Churches by City (3)

Uzbekistan (↖), Kyrgyzstan (↗), Xinjiang 新疆 (→), Afghanistan (↓)

Statistics (2021.12.31)

Area: 144,100 km²

Population: 130 Catholics (0.0% of 9,624,000 total)

Pastoral Centres: 2 parishes

Personnel: 4 priests (religious), 18 religious (4 brothers, 14 sisters)

Population

Pastoral Centres

Priests

Religious

Seminarians

Last updated on 2024.05.29

© 2024 GCatholic.org

Up