Chaldean Territory Dependent on the Patriarch of

Jerusalem

Palestine Palestine, Israel Israel

Map

Continent: Central and Southwest Asia

Rite: Chaldean

Type: Territory Dependent on the Patriarch Patriarchal Territory

Name: Jerusalem / Hierosolymitan(us) (Latin)

Subject to the Patriarch

Neighbouring Dioceses: Beirut (↑), Aleppo (↗), Jordan (→)

Depends on: Dicastery for the Eastern Churches

History

Contact Info

Address: Chaldean Patriarchal Vicariate, 7 Chaldean Street, Jerusalem, Palestine

Present Prelates

Protosyncellus:vacant

Ordinaries

Protosyncelli of Jerusalem (Chaldean Rite)

Msgr. Paul Collin
(1997 – 2011)

Born:1938 (Saint-Malo, France)
Ordained Priest:1970
Died:2020.04.17 (France † 81)

Patriarchal Vicar of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1990 – 1991)

Patriarchal Exarch of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1991 – 1997)

Protosyncellus of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1997 – 2011)

Patriarchal Exarchs of Jerusalem (Chaldean Rite)

Msgr. Paul Collin
(1991 – 1997)

(see above)

Patriarchal Vicars of Jerusalem (Chaldean Rite)

Msgr. Paul Collin
(1990 – 1991)

(see above)

Msgr. Henri Gouillon
(1980 – 1990)

Patriarchal Vicar of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1980 – 1990)

Fr. Boutros Sha’ya
(1944 – 1978)

Patriarchal Vicar of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1944 – 1978)

Bishop Isaac-Jesu-Yab Khoudabache (later Archbishop)
(1908 – 1927)

Born:1860.10.18
Ordained Priest:1887.06.29
Consecrated Bishop:1894.11.11
Died:1939.08.08 († 78)

Bishop of Salmas of the Chaldeans (Iran) (1894.10.01 – 1908)

Patriarchal Vicar of Jerusalem of the Chaldeans (Palestine) (1908 – 1927)

Metropolitan Archbishop of Urmyā of the Chaldeans (Iran) ([1930.10.06] 1930.10.25 – 1939.08.08)

Bishop of Salmas of the Chaldeans (Iran) ([1930.10.06] 1930.10.25 – 1939.08.08)

Last updated on 2024.04.14

© 2024 GCatholic.org

Up