Diocese of

Gaoua

Burkina Faso Burkina Faso

Map

Continent: Western and Northern Africa

Rite: Roman (Latin)

Type: Diocese Diocese

Name: Gaoua / Gauen(sis) (Latin)

Ecclesiastical Province: Bobo-Dioulasso

Depends on: Dicastery for Evangelisation

Celebrations

Liturgical Calendar (Universal) 📅

History

Present Prelates

Bishop (2011.11.30 – ...):Bishop Ollo Modeste Kambou (60)Bishop Ollo Modeste Kambou (60)

Ordinaries

Bishops of Gaoua (Roman Rite)

Bishop Ollo Modeste Kambou (60)Bishop Ollo Modeste Kambou (60)
(2011.11.30 – ...)

Bishop of Gaoua (Burkina Faso)

Sursum corda

Born:1963.12.04 (Bouti, Burkina Faso)
Ordained Priest:1991.12.28
Consecrated Bishop:2012.02.17

Priest of Diébougou (Burkina Faso) (1991.12.28 – 2011.11.30)

Bishop of Gaoua (Burkina Faso) (2011.11.30 – ...)

Special Churches

Banfora (←), Diébougou (↑), Wa (→), Damongo (↘), Bondoukou (↓)

Statistics (2021.12.31)

Area: 10,411 km²

Population: 29,591 Catholics (6.3% of 473,166 total)

Pastoral Centres: 8 parishes

Personnel: 17 priests (diocesan), 27 religious (27 sisters), 22 seminarians

Population

Pastoral Centres

Priests

Religious

Seminarians

Last updated on 2024.04.14

© 2024 GCatholic.org

Up